Kondícia a kondičná príprava je významným faktorom ktorá ovplyvňuje ľudskú výkonnosť. Kondícia výsledok kondičnej prípravy, stav organizmu, psychických faktorov, ktoré určujú výkonnosť športovca. Každý šport kladie na úroveň kondičnej pripravenosti špecifické požiadavky.
Ak sa pozrieme do minulosti nemeckej futbalovej ligy v 80-tych rokoch bolo priemerným nabehaným objemom cca 4km/zápas. Dnes sa vo futbale nabehá priemerne 8-10km v niektorých prípadoch až 14km/zápas. Priemerné ročné zvýšenie bežeckej aktivity je približne 10%.
Hokejisti Švédska cca pred 30 rokmi dosahovali priemernú úroveň VO2max- maximálnej spotreby kyslíka 50-55 ml.kg-1 .min-1 , dnes sa za nevyhnutnú považuje hodnota 65 ml.kg-1 .min-1 bez ohľadu na hráčsky post.
Aj kvôli tomuto vývoju sme využili počas kempu šport testery Polar, ktoré dokážeme spárovať s tabletom a mohli sme tak sledovať odozvu športovcov priamo na tréningu. Šport tester nám jednoducho vytvorí tréningové zóny. Pri viacnásobnom použití vidíme, ihneď, na akej intenzite sa športovec pohybuje, či môže v cvičení pridať, alebo naopak zvoľniť.
Aréal športov látky poskytuje dobré podmienky pre cyklistiku. Graf z rozcvičky ukazuje porovnanie rýchlosti /modrá farba/ a srdcovú frekvenciu /červená farba/.
Delenie hráčov na výkonnostné skupiny
V prvých tréningoch sme si urobili v najstaršej skupine vstupné testy ktoré sme porovnávali s NHL combine testami. Prvým testom bol beep test z ktorého sme si vypočítali VO2max. Ako som už vyššie spomínal, požadovaná úroveň pre seniorských hokejistov je 60-70 ml/kg/min, pričom u kategórie do 15 rokov sa táto hodnota posúva na 42-46 ml/kg/min. Pre porovnanie, výsledok Connor Mc David NHL combine 2015, 55 ml/kg/min.
Každá skupina tak mala svojho „vodiča“ v tréningoch, kde sme sledovali srdcovú frekvenciu, zvyšok skupiny sa riadil podľa hráča ktorý mal tester.
Intervalový tréning
Zaujímavosťou z tréningu bola fyziologická krivka z 26.7.2021, kde sme mali v pláne ťažší intervalový tréning so šprintom do kopca na bicykli a následným posilňovaním s medicimbalom. Cieľ sme naplnili, nakoľko sme sa dostali do piatej zóny ktorá mala predstavovať striedanie v hokeji so šprintom a silovými prvkami a nasledoval odpočinok podobný tomu na hokeji.
V úvode sme však hrali florbal, ktorý nebol považovaný za vážny kondičný prvok v tréningu v podstate „len zahriatie“. Keď si však všimneme graf srdcovej frekvencie, ten sa takmer nepretržite drží v piatej zóne. Logicky z toho vyplýva, že to čo dosiahneme náročným špecifikým tréningom môžeme miestami nahradiť hravou formou, kde si hráči, ani neuvedomia, že idú na hrane svojich možností. Rovnako, aj regenerácia po takomto druhu zaťaženia, je omnoho rýchlejšia.
Agility test
V rámci porovnania s NHL combine testom sme urobili aj Pro-Agility Test. Zaujímavosťou je jednoduchosť a realizovateľnosť tohto testu. Hráč stojí v strede, beží 5m ku kužeľu, po dotyku naspäť k druhému a končí prebehom cez miesto, kde začínal. Connor McDavid 4,43s celkovo v NHL Combine 5. miesto. Najlepší Colin White 4,34s r. 2015.
Sparťan race
Sumarizáciou všetkých tréningových podnetov bol už tradičný vrchol letného kempu „Sparťan race“. Jeho účastníci si musia poradiť s rôznymi nástrahami, ako aj rôznym druhom zaťaženia, niektoré pasáže sú viac silové, niektoré viac vytrvalostné, iné zase zamerané na rýchlosť. Celá súťaž, ako môžeme vidieť na grafe prebiehala vo veľmi vysokej intenzite. Maximálna srdcová frekvencia bola až 196úderov/minútu a priemer, aj s dvojminútovým zotavením bol úctyhodných 177 úderov/minútu.
Táto fyziologická krivka patrí najlepšie všeobecne pripravenému hráčovi z kempu a jednotlivé prevedenie, ako aj grafy sa mierne líšia. Každý hráč, ktorý vo svojom voľnom čase našiel v sebe chuť makať a prekonávať svoje limity, vykročil správnou nohou do sezóny a už teraz sa teším na ďalšiu spoluprácu s hráčmi s podobným nasadením. PT